Rodzinne strony Prosecco

Rodzinne strony Prosecco

W regionie Veneto oraz w sąsiedniej Friuli – Wenecji Julijskiej powstaje najsłynniejsze włoskie wino musujące – Prosecco, którego orzeźwiający smak i przyjemne bąbelki święcą triumfy również nad Wisłą. Poznajcie rodzinne strony swojego musującego ulubieńca!

Malowniczy krajobraz

Jest wczesna jesień, temperatura w cieniu ciągle przekracza 30 st. C. Strome, porośnięte winoroślami wzgórza skąpane są w ostrym słońcu, a w tle majaczą wysokie, spiczaste dzwonnice – znak charakterystyczny „regionu Prosecco”, czyli Wenecji Euganejskiej (Veneto). Przez najbliższe dni, prawie do końca września, na malowniczych przedgórzach Alp farmerzy będą zbierać winogrona szczepu glera, które trafią do winiarni rozsianych po okolicznych wzniesieniach, a także do magazynów należących do większych producentów.

Idealne warunki dla wymagającego szczepu

Wenecja Euganejska to największy włoski region winiarski rozciągający się od podnóża Alp przez rozległą równinę rzeki Pad, aż po wybrzeże Adriatyku. Jego klimat jest ciepły, gdyż Alpy osłaniają go przed chłodem północy, a częste deszcze szybko spływają po stromych stokach. Południowe zbocza wzgórz gwarantują dobre nasłonecznienie, a latem wysoka wilgotność chroni uprawy przed przesuszeniem. To idealne warunki dla kapryśnego szczepu glera, który preferuje odpowiednie nachylenie stoków, uwielbia i słońce, i deszcz, a zarazem nie znosi suszy ani zbyt mokrego podłoża. Uprawa winorośli na tym stromym, pagórkowatym terenie wymaga od winiarzy wiele cierpliwości i wiedzy – to im Prosecco zawdzięcza swój unikalny smak. Spacerując pomiędzy winoroślami, można wyobrazić sobie ich codziennie, niekończące się wędrówki w górę i w dół, w palącym słońcu, przy ponad 40 stopniach, od rana do wieczora. Na samą myśl ma się ochotę na orzeźwiające musujące wino!

Droga Prosecco

Warto odwiedzić region Veneto zarówno ze względu na doskonałe trunki, jak i na zapierające dech w piersi widoki – pofałdowane połacie soczystej zieleni kontrastujące z rzędami winorośli, które raz ostro pną się w górę, raz miękko spływają po zboczach. W samym sercu tego falującego terenu, który przypomina uprawy herbaty na dalekiej Sri Lance, mieszczą się dwie miejscowości – Congeliano i Valdobbiadene. To właśnie tu dojrzewają winogrona, z których powstaje najwyższej klasy Prosecco Superiore DOCG. Miejscowości łączy tzw. Strada del Prosecco, czyli Droga Prosecco, przebiegająca przez najciekawsze zakątki regionu pełnego szlachetnych bąbelków i niezwykłych krajobrazów, które nie bez powodu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Proponowane wina

placeholer-small
32.99*cena sugerowana

Amanti Moscato

ENOITALIA S.P.A.
różowe półsłodkie nuty smakowe: owoce egzotyczne
idealne na aperitif
placeholer-small
29.99*cena sugerowana

Amanti Pinot Grigio

ENOITALIA S.P.A.
białe wytrawne nuty smakowe: cytrusowe
idealne na aperitif
Poprzedni artykuł

Poprzedni artykuł

Wszystko, co powinniście wiedzieć o Prosecco!

Następny artykuł

Noworoczne postanowienia mogą być przyjemne!

Następny artykuł
Do góry
Faktoria

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat? Strona dostępna jest tylko dla użytkowników pełnoletnich.
© 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Faktoria Win
Faktoria

Przy kieliszku wina
delektuj się inspiracjami od Faktorii Win.

Dołącz do naszego newslettera.
Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od spółki EUROCASH S.A. Z siedzibą w Komornikach ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki, newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące oferty EUROCASH S.A. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EUROCASH S.A. z siedzibą w Komornikach ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu subskrypcji do newslettera oferty EUROCASH S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych w zakresie skorzystania z usługi czatu jest EUROCASH S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu obsług Pani/Pana zapytania. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się Polityce Prywatności.