Grzyby, kapusta, dania rybne, mięsa, słodkości – przy takiej różnorodności potraw wybranie odpowiedniej oprawy w kieliszku może być zadaniem kłopotliwym, dlatego spieszymy z pomocą! W kilku krokach doradzamy co, do czego i dlaczego.
Wino z rodzimego regionu kapusty
Do wigilijnych potraw warto wybrać wina z regionów, które również zajadają się kapustą, np. francuskiej Alzacji lub niemieckiej Nadrenii. Szczepy, takie jak Riesling, Pinot Gris i Pinot Blanc to absolutna klasyka, o której należy pamiętać, serwując postne potrawy o znacznej kwasowości. Polecamy: Royal Riesling Bognar Vin Boraszati.
Kieliszek wina do ryb
Ryby także lubią Rieslinga, ale również inne szczepy, takie jak Pinot Grigio (do ryby po grecku), Chardonnay (do pieczonego łososia), czy Prosecco, które ciekawie przełamuje smak smażonych ryb. Jeśli jednak macie wybrać jedno wino do wszystkich potraw rybnych, to Landgraf Hessen Riesling sprawdzi się doskonale. Nawet do śledzia!
Wieprzowina w towarzystwie czerwonego wina
Absolutna klasyka świątecznych obiadów. Któż nie lubi kruchego schabu, soczystej rolady i delikatnych polędwiczek? Wieprzowina to dosyć słodkie mięso, więc nie ma sensu przytłaczać go zbyt intensywnym winem. Świetnie wypadnie tutaj sycylijski szczep Nero D’Avola. Powstają z niego wina o intensywnie czerwonym kolorze i ciekawym bukiecie, które nie są przy tym zbyt ciężkie i taniczne. Wino Colpasso Nero D’Avola skradnie Wasze serca!
Deserowe wino do świątecznych deserów
Mak, miód, bakalie, kandyzowane owoce, korzenne przyprawy – jest słodko, jest intensywnie. Do naszych tradycyjnych wilgotnych makowców, naładowanych dodatkami keksów i puszystych serników niezbędne jest wino deserowe. Mamy dwóch kandydatów, którzy sprostają tym aromatycznym dodatkom: to słodki lub półsłodki Tokaj (np. Tokaji Furmint Bognar) oraz wypełniony aromatami suszonych owoców, intensywny deserowy Moscatel de Setúbal.
Musujący aperitif
Musujące wina może nie kojarzą się z Wigilią, ale są niezbędne do wznoszenia toastów i podkreślenia radosnej, nieskrępowanej atmosfery świąt. Zanim wypełnicie lodówki pysznym jedzeniem, schłodźcie butelkę musującego wina, np. Prosecco Amati. Przyda się do toastu za dawno nie widzianych bliskich, a poza tym, świetnie pasuje do śledzia i smażonego karpia. Przekonajcie się sami!
Z niecierpliwością wyglądamy wieńczących rok Świąt Bożego Narodzenia i radosnych spotkań przy stołach. To czas uciech zarówno dla ducha, jak i dla podniebienia, w którym nadrabiamy dłuższe chwile rozłąki, dzielimy się historiami, pysznym jedzeniem oraz wyjątkowym winem, które łączy nie tylko aromaty świątecznych potraw, ale również nas, przy wigilijnym stole.