Czasami goście lub ochota na kieliszek wina przychodzą niespodziewanie. Bez obaw, mamy kilka sposobów, aby szybko schłodzić ulubione wino do odpowiedniej temperatury. Doradzamy również co zrobić, jeżeli nie macie wobec butelki wina poważnych planów i po wypiciu jednego, czy dwóch kieliszków nie chcecie, aby reszta pysznego trunku się zmarnowała.
Trzy niezawodne sposoby na zimne wino
1. Zamrażarka – owiń butelkę w mokry ręcznik papierowy lub ściereczkę, a następnie włóż do zamrażarki na 10 minut. Tylko pamiętaj, aby wyjąć wino zanim zamarznie!:)
2. Kąpiel lodowa – użyj dużej ilości kostek lodu (idealnie pokruszonego) w wiadrze z niewielką ilością zimnej wody i dużą garścią soli. Zanurz wino upewniając się, że denko butelki sięga dna wiaderka. Powinno być schłodzone po około 15 minutach.
3. Ostatnia szansa – w kieliszku. Istnieją różne opinie na temat dodawania lodu do wina. Nasz sposób, aby uniknąć rozcieńczania wina topniejącym lodem to dodanie do kieliszka kilku zamrożonych wcześniej winogron.
Jak przechowywać wino w lodówce?
O trwałości wina w największym stopniu decyduje zawartość alkoholu. Najlżejsze style o mocy poniżej 12,5%, czyli wina musujące, np. Prosecco, czy Szampan należy spożyć jak najszybciej, w przeciwnym razie utracą to, co w nich cenne, czyli bąbelki. W lodówce można je przechowywać przez 1-2 dni, najlepiej uszczelnione specjalnym korkiem do szampana. Nie słuchaj bajek o łyżeczce w szyjce szampana – to nie działa. Wina różowe oraz białe (np. Pinot Grigio, Sauvignon Blanc), w lodówce z powodzeniem zachowają świeżość przez ok. 3-5 dni. Wina pełne, zawierające ponad 13,5 proc. alkoholu, do których najczęściej zaliczają się wina czerwone (np. Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot) po otwarciu wytrzymają ok. 3-5 dni, oczywiście w chłodnym i ciemnym miejscu. Inna istotna zasada, która ułatwia przechowywanie czerwonego wina – im jest ono słodsze, tym dłużej zachowa swoje właściwości po otwarciu. Są jeszcze wina wzmacniane, takie jak porto, które po otwarciu można trzymać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wszystkie otwarte wina przechowuj w pozycji pionowej, aby zminimalizować wielkość powierzchni narażonej na działanie tlenu.
Jeżeli nie masz pewności, czy wino jest jeszcze świeże – oceń jego kolor i zapach. Jeżeli aromaty owocowe stępiły się, zapach wydaje się zwietrzały, a kolor przyciemnił lub nabrał brązowego odcienia – wino prawdopodobnie nie nadaje się do picia. Uważaj również na nuty octu, które mogą być wynikiem działania bakterii powodujących gromadzenie się kwasu octowego.
Wino, które lubi wyższe temperatury
Podczas gdy wina białe, różowe oraz niektóre lżejsze style czerwonego wina podajemy schłodzone, to pełne, wysokoprocentowe czerwone wina lepiej smakują w umiarkowanych temperaturach. Staraj się nie podawać czerwonego wina prosto z lodówki, chyba że krótko schładzasz je tuż przed podaniem w „temperaturze pokojowej”, która wynosi od 16 do 18 stopni. Niższe temperatury mogą sprawić, że bogaty smak czerwonego wina nie będzie zrównoważony – garbniki wyjdą na pierwszy plan, a owocowe niuanse nie zdążą się rozwinąć.