Wiadomo, że im większy wybór, tym trudniej zrozumieć, co do czego służy, ale bez obaw – mamy dla Was mały przewodnik. Nie musicie natychmiast kupować całych zestawów szkła, warto jednak, abyście poznali kształt kieliszka, w którym Wasze ulubione wino smakuje najlepiej.
Dlaczego wybór kieliszka jest tak istotny?
Pewne kształty po prostu lepiej sprawdzają się w przypadku konkretnych rodzajów wina. Istotność doboru kieliszka potwierdzają naukowcy. To proste – alkohol paruje, a opary przenoszą do nosa aromatyczne związki zawarte w winie. Kształt kieliszka ma duży wpływ na gęstość i tempo uwalniania tych oparów, co przekłada się na sposób w jaki odbieramy wino. Picie z odpowiednio wyrzeźbionego szkła to zatem żadna fanaberia, a sposób, aby delektować się pełnią winnych walorów.
Budowa kieliszków
Co łączy kieliszki? Dwie podstawowe cechy: po pierwsze, niemal wszystkie kieliszki delikatnie zwężają się ku górze, tak aby można było delikatnie zakołysać trunkiem; po drugie – nóżka. Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu właściwie ona służy? Otóż nóżka umożliwia nam trzymanie kieliszka w taki sposób, aby nie ogrzewać wina dłonią i utrzymać uwalnianie aromatów na stałym poziomie.
Kieliszek do białego wina
Białe wino preferuje niższą temperaturę niż czerwone, dlatego wymaga ono mniejszych, lepiej koncentrujących aromaty kieliszków. Wyższe i smuklejsze szkło wykorzystuje się do podania lekkich win białych, ponieważ zwężająca się ku górze czarka kumuluje bukiet wina, podkreśla jego kwasowość oraz potęguje wrażenia zapachowe i smakowe. Bardziej substancjalne wina, o złożonej kompozycji, wymagają natomiast niższych kieliszków, o większej średnicy. Podkreślają one kremowość płynu. Dzięki szerszej czarce wino może „pooddychać”, pozbyć się nut alkoholowych i wydobyć pożądane aromaty.
Kieliszek do czerwonego wina
Kieliszek do wina czerwonego w restauracyjnej zastawie to zawsze ten większy. Im okazalsza jest powierzchnia kontaktu wina z powietrzem tym szybciej ulatuje alkoholowa woń, a bardziej wyczuwalne są aromatyczne związki, charakterystyczne dla danego szczepu i stylu. Do cięższych win czerwonych (np. Bordeaux) używa się wyższych i odrobinę smuklejszych kieliszków, natomiast do win lekkich (np. Burgund) — niższych, bardziej krągłych i rozłożystych.
Kieliszek do różowego wina
Kieliszki do różowego wina są bardzo podobne do tych, w których serwuje się wina białe, dlatego nie ma potrzeby mnożenia kompletów ponad potrzebę. Zasady są tutaj podobne – aromatyczne różowe wina nalewamy do kieliszka z czarką delikatnie zwężającą się ku górze, a do lekkich i świeżych wybieramy kieliszek przypominający kształtem tulipana.
Kieliszek do win musujących
Kształt kieliszka wpływa na to jak zachowuje się trunek, a wina musujące są przykładem, który doskonale to obrazuje ze względu na zawartość cennych i, niestety, ulotnych bąbelków. Wymagają one wąskiego, wysokiego kieliszka (tzw. fletu), w którym wino pozostanie przyjemnie musujące przez jak najdłuższy czas. Podawanie ich w starodawnym, niskim kieliszku do szampana, o szerokiej czarce jest może efektowne, jednak zdecydowanie nie służy trwałości aromatów, a tym bardziej trwałości bąbelków.
Kieliszek do win deserowych
Wina deserowe to zazwyczaj słodkie i mocne trunki. Przez wzgląd na podwyższoną zawartość alkoholu należy podawać je w niewielkich ilościach. W tej roli spełni się elegancki kieliszek, o krótkiej nóżce i zwężającej się ku górze czarce. Tak zbudowane naczynie utrudni odparowanie etanolu i utlenienie wina.
Oczywiście nie namawiamy Was, abyście ruszali na poszukiwanie całego zestawu szkła do serwowania wina. Jeśli jednak rozważacie zakup nowych kieliszków, weźcie pod uwagę nasz krótki przewodnik, by skompletować zastawę spersonalizowaną do Waszych upodobań smakowych i ulubionych win.