Gdy za oknem roztacza się romantyczny i mglisty krajobraz, a dni stają się krótsze, zacznijmy przyrządzać potrawy, które rozgrzewają nas i pozwalają zapomnieć o chłodzie za oknem. Przygotowaliśmy kilka drobnych tipów, które pozwolą Wam cieszyć się energią i dobrym humorem na przekór niekorzystnej aurze.
Z jesiennym splinem można walczyć na wiele sposobów. Aktywność fizyczna i otaczanie się życzliwymi ludźmi to podstawa, ale warto też przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu.
Wstań dobrą nogą - wartościowe śniadanie
Zacznijmy od śniadania. To najistotniejszy posiłek i pomijanie go może niekorzystnie odbić się na reszcie naszego dnia. Śniadanie musi być porządne, bo po nocy mamy niski poziom cukru, a nasz organizm zimą szczególnie potrzebuje energii na rozruch. Bez tego jesteśmy osłabieni, a krążące we krwi hormony stresu już od rana psują humor. Wymarzona kompozycja na śniadanie to ciepła owsianka z bananem i orzechami lub jajka w ulubionym wydaniu, najlepiej z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa i zdrowego tłuszczu, np. takiego, pochodzącego z awokado. Śniadanie, które zawiera wszystkie te dobroczynne składniki, rozgrzewa od wewnątrz i stabilizuje poziom cukru, a co za tym idzie poprawia także nastrój – i to na długie godziny.
Nasycone kwasy tłuszczowe na obiad
Już dawno stwierdzono związek między obniżonym nastrojem, a małą ilością kwasów omega-3 w diecie. Z tego względu na obiad proponujemy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe ryby. Łosoś pacyficzny, sardynki, śledź atlantycki i poczciwa makrela – to najlepsi sprzymierzeńcy witalności i równowagi psychicznej. Inne źródła omega 3 to olej lniany i orzechy włoskie – one również powinny na stałe zagościć w jesiennym menu. Dla zdrowej głowy dorzucamy jeszcze kwas foliowy pod postacią zielonych warzyw (brokuły, szpinak), a także magnez w kaszy gryczanej lub pełnoziarnistym ryżu. Oczywiście jesienią możemy sięgnąć po czekoladę, lecz najlepsza będzie ta gorzka o bardzo wysokiej zawartości kakao. Należy pamiętać, że duża ilość cukru i tłuszczu w mlecznych czekoladach może wywołać skutki odwrotne od zamierzonych – senność oraz spadek energii.
Szybkie i wartościowe potrawy na wieczór
Kiedy szybko zapada zmrok, a pogoda nie rozpieszcza, wieczorne powroty do domu potrafią nieźle dać w kość. Po całym dniu w pracy najlepiej posilić się gęstą zupą lub curry z intensywnymi przyprawami – takimi jak chilli, imbir i cynamon, które cudownie rozgrzewają i ubarwiają smak niemal każdej potrawy. Jesień to sezon na „comfort food” – sycące, jednogarnkowe potrawy, które można wielokrotnie odgrzewać. Dodając do naszej szybkiej kolacji soczewicę lub fasolę, zapewniamy sobie dodatkową porcję białka i magnezu, a natka pietruszki to posypka z witaminy C oraz żelaza.
Napoje rozgrzewające
Nie tylko jedzenie powinno być komfortowe. W ciągu dnia należy spożywać dużo ciepłych płynów, a więc herbata z miodem albo kubek gorącego kakao – a wieczorem lampka czerwonego wina lub aromatyczny grzaniec. Z takim arsenałem jesteście bezpieczni, jesienna melancholia Was nie dopadnie!