Obfitość i różnorodność potraw na świątecznym stole ma zrekompensować wstrzemięźliwość w okresie postu. Warto zaakcentować wyjątkowość naszych ulubionych potraw, podając lekkie, wiosenne wina o kwiatowym aromacie i soczystym, owocowym wykończeniu. Z myślą o wielkanocnych specjałach wybraliśmy szczepy, które pasują zarówno do tradycyjnych potraw, jak i wspólnego celebrowania budzącej się powoli wiosny, na którą tak bardzo przecież czekaliśmy!
Żółtko jaja lubi białe wino
Wielkanocne śniadanie jest dekadenckie, bogate w potrawy mięsne: kiełbasy, pasztety i wędliny, którym akompaniuje tradycyjny, ostry chrzan oraz aromatyczne sosy. W samym centrum tej uczty są jajka, którymi dzielimy się z bliskimi składając im świąteczne życzenia. To symbol odrodzenia i kiełkującego życia oraz główny bohater tradycyjnej święconki. Jajka, ze względu na ich pełen, wytrawny smak potrzebują odświeżającego towarzystwa. Doskonale w tej roli sprawdzi się wino produkowane ze szczepu sauvignon blanc. Charakterystyczny dla niego bukiet aromatów owoców cytrusowych i kwiatów wniesie powiew świeżości do świątecznego stołu. Polecamy np. wino Marlborough Bay.
Treściwie na talerzu, lekko w kieliszku
Świąteczne śniadanie jest obfite w smaki, dlatego nie chcemy przytłaczać kubków smakowych, a je ożywić. Dlatego nawet do treściwych potraw proponujemy wina bardziej orzeźwiające, niż te które smakowały nam zimą. Do mięs, które dominują w wielkanocnym menu polecamy wina czerwone, ale te niezbyt intensywne, np. półwytrawne portugalskie Porta do Castelo albo włoskie Bardolino Vitis Nostrao. To drugie, mimo, że wytrawne, cieszy się sławą lekkiego wina o rześkim aromacie czerwonych owoców, które uwypukli smak białych kiełbas i wędlin. Do pieczonego schabu, który jest wielkim przebojem świątecznych stołów w całej Polsce warto podać trunek lekko pikantny, np. równie znane i bardzo lubiane, wytrawne Egri Bikaver. Dla drobiowych pasztetów z przyjemnością zrobimy wyjątek i zaserwujemy wino białe – króla niemieckich winnic – wytrawnego rieslinga, np. Royal Riesling, o świeżym, zapachu moreli i cytrusów. Delikatną strukturę tego wina docenią wszyscy goście.
Słodko smakuje, pięknie pachnie
Nie wyobrażamy sobie świąt bez puszystych bab, wilgotnych serników i mazurków misternie zdobionych suszonymi owocami i bakaliami, a nawet świeżymi kwiatami. Taki zestaw aromatów podkreśli słodkie wino Canepa Classico Moscato. To białe wino łączy w sobie najpiękniejsze aromaty, jakich spodziewamy się od wiosny: kwiaty, miód oraz świeże i kandyzowane owoce. Z kolei aromat drożdżowych bab i maślanych ciast najlepiej podkreśli szczep Chardonnay. Polecamy np. Daos Chardonnay lub Le Parisien Chardonnay, białe półsłodkie wina pełne odświeżających aromatów kwiatowych i owocowych.
Orzeźwiające bąbelki do wiosennych toastów
Podczas świąt nie zabraknie z pewnością okazji do toastów, dlatego dobrze jest mieć pod ręką przyjemnie musujące wino, które można niezobowiązująco pić solo, ale również podać do przystawek, owoców, a nawet deserów. Świetnie sprawdzi się w tej roli półwytrawna hiszpańska Cava Jaume Serra lub Prosecco Amati.
Życzymy inwencji w zdobieniu i pięknej, rodzinnej Wielkanocy!