Doskonale rozumiemy, że nie każdy ma w zwyczaju przebierać się w smoking na wieczorne wyjście, oraz to, że w pewnych kręgach za imprezę uchodzi także noc z Netflixem (i bardzo dobrze, bo do popcornu najlepiej pasuje prosecco).
Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek, które przybliżą Wam temat win musujących i pozwolą swobodniej po nie sięgać podczas przedkarnawałowych zakupów i nie tylko.
Jak powstają bąbelki?
Dwa najczęstsze sposoby produkcji wina musującego to metoda szampańska, zwana równieżmetodą tradycyjną oraz metoda Charmata. Bąbelki w szampanie i winach musującychprodukowanych metodą szampańską (cava, crémant) pochodzą z drugiej fermentacji, któraodbywa się pod korkiem w butelce i zajmuje lata (lub minimum 9 miesięcy w przypadkucavy), aby osiągnąć pożądany rezultat. Włoskie prosecco powstaje w bardziej efektywny, aprzez to tańszy sposób – w tym przypadku druga fermentacja odbywa się w zbiornikach zestali nierdzewnej jeszcze przed butelkowaniem wina.
Musująca konkurencja szampana
Szampania rzeczywiście ma monopol na szampana, ale ten region nie jest jedynymproducentem wina musującego. W rzeczywistości Francja ma też inną kategorię wysokiejjakości win musujących, zwaną crémant, produkowanych przy użyciu tej samej metody, leczna mniej restrykcyjnych zasadach dotyczących starzenia i gatunków użytych winogron, stąddużo bardziej przystępne ceny.
Bąbelki do wyboru, do koloru
Oznaczenie zawartości cukru w przypadku prosecco może być mylące. Dry jest najsłodszymstylem, znanym z wyraźnie owocowego charakteru. Extra dry to najbardziej tradycyjny stylProsecco, mniej słodki niż ten oznaczony jako Dry. Brut to z kolei najbardziej wytrawny stylz najmniejszą ilością cukru resztkowego. Wino Brut ma zwykle drobne bąbelki i bardziejmineralną jakość. Hiszpańska cava jest zwykle bardziej aromatyczna niż prosecco i majeszcze większe spektrum łączenia z różnorodnym jedzeniem. W przypadku cavy,stopniowanie od najbardziej do najmniej wytrawnych wygląda następująco: Brut NatureExtra Brut, Brut, Extra Secco, Secco, Semi-Secco, Dulce. Pamiętajcie, że kolor wina nie manic wspólnego z jego słodyczą. Jeśli na etykiecie wina jest napisane „Brut”, to możecie byćpewni, że jest to wino wytrawne, nawet jeśli jest różowe.
Kulinarny uniwersalizm win musujących
Wina musujące mogą towarzyszyć różnym posiłkom, od aperitifu po deser. Lżejsze, bardziejkwiatowe style najlepiej sprawdzają się na początku posiłku, a bogatsze i kremowe mogąstawić czoła bardziej aromatycznym potrawom. Pamiętajcie, że bąbelki uwielbiają słoneprzekąski, a dzięki swojej kwasowości nie zgubią się nawet w obliczu majonezu. Jeśli chodzio słodkie zakończenie, w końcu karnawał nie obędzie się bez deserów, to warto poszukaćaromatycznych półwytrawnych win musujących, które dodadzą słodkościom wyrafinowania icharakteru. Drobne bąbelki i rześka kwasowość równoważą cukier i kremowość smakołykówtakich jak panna cotta, lody waniliowe, czekoladowe suflety, a także desery z owocami.
Przykładowe propozycje łączenia win musujących z jedzeniem:
- Prosecco: maślany popcorn, chipsy, solone migdały, kanapki, smażone owoce morza
- Cava: tortille, krewetki z czosnkiem, wędliny, sałatki z owocami, risotto, twarde sery, jajka, sushi
- Szampan: owoce morza, łosoś, ser brie, salami, desery owocowe, maślane ciasteczka
Cieszcie się bąbelkami w niezobowiązujący sposób i na swoich zasadach, nie rozbijając przy tym banku. Niektóre z najlepszych win musujących z Włoch, Francji czy Hiszpanii są dostępne za ułamek ceny prawdziwego szampana i mogą sprawić, że zwykłe spotkanie z przyjaciółmi, czy sobotni leniwy brunch staną się o wiele przyjemniejsze.