W Wigilię zazwyczaj trzymamy się starych, sprawdzonych rodzinnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednak Pierwszy i Drugi dzień Świąt umożliwia nam pewne pole do popisu. Z tej okazji mamy dla Was kilka – z pozoru klasycznych – przepisów, wzbogaconych o ciekawe, smakowite dodatki oraz oczywiście wino, występujące zarówno w potrawach, jak i w kieliszku! Do przyrządzenia wszystkich dań możecie użyć tego samego wina, które rekomendujemy do ich serwowania. Sprawdźcie nasze przepisy i przetestujcie je na własnym podniebieniu.
Polędwiczka wieprzowa z czerwonym pieprzem i bekonem w sosie winno-balsamicznym
Na początek świąteczny klasyk z aromatycznym twistem. Dodatek czerwonego pieprzu, bekonu oraz sosu zredukowanego na bazie wina i octu balsamicznego sprawi, że delikatna polędwiczka wieprzowa nabierze niezwykle wyrazistego smaku i niepowtarzalnego aromatu. Do tego dania polecamy wytrawne czerwone hiszpańskie wino, pochodzące z południowo-wschodniej prowincji Hiszpanii – Castillo San Simon.
Składniki na 4 porcje:
- 1 polędwiczka wieprzowa o wadze ok. 500 g
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka musztardy
- 2 łyżeczki grubo zmielonego (lub utłuczonego w moździerzu) czerwonego pieprzu
- 2 łyżeczki oliwy
- 7-8 cienkich plastrów bekonu
- 1 łyżka oleju
Sos winno-balsamiczny:
- 250 ml czerwonego wina
- duża łyżka masła
- 100 ml bulionu
- pieprz, sól i cukier do smaku
- 1 łyżka octu balsamicznego
Przygotowanie:
MIĘSO:
Piekarnik rozgrzej do 190°C. Polędwicę posmaruj sosem sojowym i musztardą, dopraw solą morską, posmaruj oliwą, a następnie obtocz w pieprzu i zawiń w bekon. Tak powstałą roladkę posmaruj olejem. Rozgrzej dużą patelnię (najlepiej żeliwną) i obsmaż roladę na złoty kolor z każdej strony (około 7-8 minut obsmażania). Przełóż na blaszkę i piecz przez 16 minut. Wyjmij, przełóż na półmisek i zostaw na około 10 minut, aby mięso odpoczęło. Polędwicę pokrój na około dwucentymetrowe plastry.
SOS:
Rozpuść masło na patelni, dodaj bulion i wino. Całość musi redukować się do otrzymania kremowej konsystencji. Dopraw do smaku solą i pieprzem, octem balsamicznym oraz odrobiną cukru.
I gotowe! Podawaj plastry polędwiczki z sosem balsamicznym i pieczonymi na złoto ziemniakami oraz winem Castillo San Simon.
Wolno pieczony maślany łosoś z sosem cytrynowym.
Do tej rozpływającej się w ustach ryby, polecamy białe wino Soave Vitis Nostra, które delikatnie podkreśli jej niezwykle kremową, maślaną strukturę.
Składniki na 4 porcje:
ŁOSOŚ:
- 600-800 g filetu z łososia podzielone na 4 porcje
- 1/3 szklanki stopionego masła
- sok z 1 cytryny
- skórka otarta z cytryny,
- sól, pieprz
SOS CYTRYNOWY:
- 1/3 szklanki roztopionego masła
- 4 łyżki soku z cytryny
- 1 szalotka
- 2-3 ząbki czosnku
- 4 łyżki białego wina
- sól
- 2 łyżki śmietany
- łyżeczka miodu
- po łyżce posiekanego koperku i natki pietruszki
Przygotowanie:
ŁOSOŚ:
Rozgrzej piekarnik do 130°C. Usuń skórę z łososia. Wyłóż blachę do pieczenia pergaminem i posmaruj go stopionym masłem. Posyp pergamin odrobiną soli (tam, gdzie będziesz układać łososia). Wyłóż kawałki ryby na blasze w równych odstępach. Obficie posmaruj wierzch i boki łososia stopionym masłem. Skrop sokiem z cytryny, a następnie posyp solą morską. Tak przygotowaną rybę umieść w piekarniku i ustaw minutnik na 10 minut. Czas pieczenia może wynosić od 12 do 20 minut, w zależności od grubości i wagi mięsa.
Sprawdź łososia po 10 minutach. Jeśli jest gotowy, to widelec lub cienki, ostry nóż, wbity w najgrubszą część mięsa, powinien w nie wejść bez oporu. Po upieczeniu wyjmij rybę z piekarnika i posmaruj wierzch odrobiną masła, posyp czarnym pieprzem i skórką z cytryny. Pozostaw na kilka minut.
SOS CYTRYNOWY
Drobno posiekaj czosnek i szalotki. W małym rondlu połącz stopione masło i sok z cytryny z czosnkiem i szalotką. Gotuj mieszankę na średnim ogniu aż do jej zawrzenia. Ubijaj sos do uzyskania jednolitej, aksamitnej konsystencji. Gdy czosnek i szalotka zmiękną, dodaj miód, białe wino i śmietanę. Dopraw solą do smaku. Ubijaj, aż sos się zagotuje. Zdejmij z ognia i wmieszaj koperek oraz natkę pietruszki.
Podawaj łososia z zieloną fasolką szparagową oraz białym winem Soave Vitis Nostra.
Ciasto migdałowe z krokantem i gruszką gotowaną w winie
To proste maślane, migdałowe ciasto serwujemy z odświętnymi dodatkami – chrupiącym migdałowym krokantem, kandyzowaną skórką z pomarańczy, puszystą śmietaną i gotowanymi w winie gruszkami.
Ciasto:
- 110 g miękkiego masła
- 180 g cukru
- 3 jajka
- 2–3 krople ekstraktu z migdałów
- 110 g mielonych migdałów
- 40 g mąki
- kandyzowana skórka z pomarańczy
- 50 g migdałów w płatkach
- 50 g masła
- 30 g cukru wanilinowego
- gęsta śmietana do serwowania
Gruszki:
- 300 ml czerwonego wina
- 130 g cukru
- skórka cytryny
- 1 laska cynamonu
- 4 gruszki konferencje
Przygotowanie:
CIASTO:
Rozgrzej piekarnik do 160°C (lub 140° w przypadku termoobiegu). Blachę o średnicy 21 cm wyłóż w całości papierem i lekko wysmaruj masłem. Miękkie masło ubijaj mikserem dodając stopniowo 130 g cukru, aż masa będzie miękka i lekka. Ubijaj dalej dodając ekstrakt z migdałów oraz po jednym jajku. Wmieszaj mąkę i mielone migdały.
Wlej ciasto do przygotowanej formy i piecz przez 35 minut. Sprawdź, czy jest gotowe, wkładając drewniany szpikulec do środka. Jeśli będzie suchy – ciasto jest gotowe. Pozostaw je w blaszce do ostygnięcia.
GRUSZKI:
Umieść duży rondel na średnim ogniu. Wlej wino i 300 ml wody. Dodaj cukier, skórkę z cytryny i laskę cynamonu. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez minutę (powinny pojawić się bąbelki). Gruszki obierz zachowując ogonki, wydrąż gniazda nasiennie i lekko zetnij ich podstawy. Umieść w winnym syropie i gotuj przez ok. 25 min.
KROKANT MIGDAŁOWY:
Na patelni, na bardzo małym ogniu, rozpuść masło, następnie dodaj cukier, cukier wanilinowy oraz migdały. Smaż do momentu, aż cukier się skarmelizuje, a migdały nabiorą złotego koloru. Krokant rozprowadź po talerzu i zostaw do całkowitego ostygnięcia. Gdy zastygnie, pokrusz go.
Ciasto migdałowe udekoruj kleksem gęstej śmietany, pokruszonym krokantem i kandyzowaną skórką z pomarańczy. Serwuj z ugotowanymi gruszkami oraz półsłodkim winem Old Tbilisi Alzani.
Życzymy smakowitych i aromatycznych Świąt!